Про вікно толерантності: як стрес впливає на мозок дитини
Через тривалі стресові, небезпечні та болісні умови, що склалися в Україні внаслідок військової агресії рф, характерним для багатьох дітей є те, що їхнє відчуття безпеки було порушене, а їхня реакція на стрес змінилася (вони можуть поводитися не так, як за звичайних обставин).
Громадська організація з Королівства Нідерландів Augeo Foundation створила мультфільм для батьків «Вікно толерантності». Анімація пояснює, яким чином стрес впливає на дитячий мозок. Фахівці ГО Augeo Foundation також підготували кілька слушних порад для батьків, які допоможуть їм краще зрозуміти поведінку дитини та підтримати її у подоланні наслідків небезпечних стресових подій:
1. Будьте послідовними та пропонуйте структуровані дії. Ви можете допомогти дитині, якщо будете передбачуваними (пояснюйте, що будете робити, та робіть те, що кажете), спокійно реагуватимете на свою дитину та будете випромінювати позитив. Це дасть вашій дитині відчуття безпеки.
2. Зважайте на вплив стресу. Діти по-різному реагують на стрес. Іноді неадекватна поведінка часто є проявом зростаючого почуття невпевненості та стресу, з яким діти не знають, як упоратися. Коли ви зрозумієте цей внутрішній біль, тоді зможете допомогти дитині знову відчути себе в безпеці та дозволити стресу вщухнути.
3. Допоможіть зрозуміти емоції та зменшити їхнє навантаження. Нове середовище, незнайомі люди поруч, відсутні члени сім’ї, які залишилися вдома, – всі ці обставини можуть викликати у дітей вкрай сильні емоції. Спокійно порозмовляйте з дитиною та скажіть, наприклад: «Ти в безпеці тут і зараз, я з тобою, все гаразд». Ви можете пояснити, що вам теж іноді буває страшно чи сумно, і що це нормальні почуття у такій ситуації. Водночас ви маєте бути обережні, щоб дитина не подумала, що вона повинна змусити вас почуватися краще. Це не є завданням вашої дитини.
4. Не відсторонюйте дитини. Почуття стресу та невпевненості може призвести до того, що ваша дитина поводитиметься неналежним чином. Будьте обережні: не виявляйте неприйняття, не карайте такої поведінки дитини, не запитуйте її, чому вона поводиться таким чином: діти часто самі цього не знають. Спокійно обмежуйте поведінку своєї дитини. Чітко скажіть, що ви хочете, щоб ваша дитина припинила певні дії та розкажіть про наслідки, якщо вона цього не зробить. Також скажіть, якої поведінки ви очікуєте від дитини.
Шановні батьки, опікуни, сподіваємося, що анімація та наведені вище поради допоможуть вам збільшити «вікно толерантності» вашої дитини, щоб вона знову почувалася безпечно.
Коментарі
Дописати коментар